Kupujem nepremičnino: novogradnja, ki še ni zgrajena

Razmišljate o nakupu nepremičnine v novogradnji, četudi ta še ni zgrajena? Nakup še ne zgrajene nepremičnine ni nujno stresno ali tvegano dejanje.

Razumem previdnost mnogih, kar zadeva nakup še ne zgrajenih nepremičnin. Gradbeni in nepremičninski trg zadnjih nekaj let zagotovo ne vlivata kaj veliko, če sploh kaj, zaupanja. A kot sem že pisala, se v Ljubljani vendarle gradi, sicer veliko manj kot še nekaj let nazaj. Gradbeniki in investitorji pa so zaradi vsega, kar se je dogajalo, še toliko bolj pod drobnogledom javnosti, pa tudi nas, nepremičninskih agencij.

Nakup še ne zgrajene nepremičnine ima kar nekaj prednosti. Kot kupec imate na voljo dovolj časa, da se na selitev temeljito pripravite, glede na to, da se v vašo nepremičnino ne morete preseliti takoj po nakupu te. Če nepremičnino rezervirate dovolj zgodaj, boste imeli celo priložnost vplivati na njeno notranjo opremljenost.

Po drugi strani pa se morate zavedati, da z nakupom še nedokončanega izdelka kupujete koncept, in ne končane nepremičnine; lahko se zgodi, da je ta na koncu drugačna, kot ste si predstavljali, da bo. Prodajalce oz. investitorje novogradenj sicer zavezuje Zakon o varstvu kupcev stanovanj in stanovanjskih stavb iz leta 2004. Čeprav je ostro pritisnil na prodajalce oz. investitorje, pa kupci še vedno nimate jamstva, da bo novogradnja kakovostno zgrajena.

Zato dobro poglejte tlorise, preglejte načrte: kakšna nepremičnina bo to, kako velika bodo okna, iz kakšnega stekla bodo, kakšen bo pogled iz nje, njeno lego, skratka vse, kar lahko tako ali drugače vpliva na vaše počutje v njej. Še bolje bo, če to nalogo zaupate profesionalni nepremičninski agenciji.

Poleg tega ne bodite strogi z napovedanim datumom konca gradnje nepremičnine. Seveda ni sprejemljivo, da se ta gradi v nedogled. A nekaj fleksibilnosti, še v meji sprejemljivega, je le potrebne. Konec koncev se želite preseliti v nepremičnino, ki bo dobro zgrajena in na trdnih temeljih, predvsem pa se želite izogniti temu, da bi bili zelo hitro potrebni kakšni popravki, kar se je zaradi prehitre gradnje že dogajalo.

Pa še tole. Kupoprodajna pogodba mora biti v skladu z zakonom o varstvu kupcev stanovanj in enostanovanjskih stavb. Če kupujete le posamezni del stavbe (npr. stanovanje), mora biti ta del individualno določen in vpisan v zemljiško knjigo.

Napisala: Mateja Todić Curk

(na sliki: Vila Blok Iga Grudna)

Oddaj komentar

Sledite nam:

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Ljubljana nepremičnine d.o.o.