Najemate nepremičnino: kdo plača provizijo agenciji in koliko

Po ogledih ste se odločili, da boste najeli določeno stanovanje v Ljubljani. Za lastnika stanovanja ga je oglaševala nepremičninska agencija. Pri podpisu najemne pogodbe pa nenadoma odkrijete, da boste morali plačati provizijo agenciji v višini ene mesečne najemnine. Tega vam v celotnem postopku ni povedal nihče. Zato ste presenečeni. Pa je to normalno? Sprejemljivo?

Najprej naj poudarim, da vas pri branju najemne pogodbe ne bi smelo nič presenetiti. Vse podrobnosti bi vam moral nepremičninski agent razložiti, vas opomniti že pred ogledom nepremičnine ali vsaj med ogledom. Tako da zgornje v tem smislu vsekakor ni sprejemljivo.

Višina provizije za posredovanje pri najemu ali oddaji nepremičnin v Sloveniji ni zakonsko omejena, je prepuščena delovanju trga in se določa glede na poslovno politiko posamezne agencije, običajno pa znaša od ene do dveh mesečnih najemnin, za večletna najemna obdobja pa do štiri mesečne najemnine.

Naj za primerjavo omenim najemanje nepremičnine v Londonu. Agencija tam praviloma zaračuna 15–20 % provizije od kar celotne cene dolžine najemne pogodbe. Vzemimo za primer najem stanovanja za 500 evrov mesečno za dobo dveh let. V Londonu agencija zaračuna višino provizije od celotnega najema, ki je v tem primeru 12.000 evrov, kar znaša 1.800–2.400 evrov provizije.

V Ljubljani zaračuna nepremičninska agencija za isto časovno obdobje običajno eno ali največ dve mesečni najemnini, torej 500 oziroma 1.000 evrov. Preprost izračun ponazarja, da je provizija pri nas občutno nižja/ugodnejša.

V Avstriji agencije, ki delujejo v okviru skupine RE/MAX, nepremičnine po navadi niso pripravljene posredovati brez ekskluzivne pogodbe in plačila 6-odstotne provizije. Pri tem prodajalec in kupec plačata vsak po 3 %, pri najemu pa obe stranki plačata 1- ali 2-mesečni najemnini.

Pojavlja pa se še drugo vprašanje: kdo naj plača najemniško provizijo? Najemnik, najemodajalec ali oba? Kadar smo v koži najemnika, želimo, da plača najemodajalec. Kadar smo v koži najemodajalca, obrnemo prepričanje, in sicer naj plača najemnik. V poslovni praksi pa so možne in nesporne vse tri možnosti.

Od poslovne politike agencije je odvisno, ali bo provizijo plačal samo najemnik, samo najemodajalec ali pa oba. Vaša naloga pa je, da se o tem pravočasno pozanimate in se tako izognete kasnejšim presenečenjem in nepotrebni slabi volji.

Sicer pa se takšna provizija plača le ob sklenitvi najemne pogodbe. Dokler te ni, nepremičninska agencija ni upravičena do provizije.

Napisala: Mateja Todić Curk, Ljubljana nepremičnine

(Foto: Mateja Jordović Potočnik)

Oddaj komentar

Sledite nam:

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Ljubljana nepremičnine d.o.o.